LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA PARAFII WYSKOĆ

7. Kacper Szymczak

8. Michał Kabaciński

Razem: 22 ministrantów

Ministranci – wyznaczeni do posługiwania przy ołtarzu oraz do pomocy kapłanowi i diakonowi świeccy usługujący (łac. ministrare – służyć), którzy noszą krzyż, świece, kadzielnicę, podają chleb, wino i wodę, przygotowują ołtarz, dzwonią, trzymają patenę przy Komunii Świętej. Zwyczajowo są to chłopcy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by byli to również dorośli mężczyźni. Stopnie służby ministranckiej:

·         Kandydat – przygotowuje się do służby,

·         Choralista – daje znaki dzwonkami oraz gongiem podczas liturgii i nabożeństw,

·        Ministrant światła – odpowiedzialny za niesienie świec w czasie procesji i przy proklamowaniu Ewangelii,

·         Ministrant księgi – przygotowuje Mszał przed liturgią, podaje Mszał celebransowi,

·         Ministrant ołtarza – posługuje przy naczyniach liturgicznych, podaje wino i wodę, trzyma patenę,

·         Ministrant krzyża (krucyferariusz) – niesie krzyż w czasie procesji,

·         Psałterzysta – intonuje pieśni i wykonuje psalmy,

·         Lektor – czyta Pismo Święte podczas liturgii,

·         Turyferariusz – odpowiedzialny za kadzielnicę,

·         Nawikulariusz – niesie łódkę z kadzidłem,

·         Ministrant wody – posługuje podczas pokropienia wiernych wodą święconą,

·         Ministranci episkopaliów – trzymają mitrę i pastorał podczas mszy sprawowanej przez biskupa,

·         Ceremoniarz – koordynuje działania pozostałych ministrantów.

Strona Duszpasterstwa Służby Liturgicznej Archidiecezji Poznańskiej: TUTAJ

Schola - Do służby liturgicznej zaliczyć można także scholę parafialna, czyli zespół śpiewaczy, który prowadzi śpiewy w czasie Mszy świętych i nabożeństw. Do naszej scholi parafialnej nalezą: Weronika Wojtaszek, Katarzyna Pachciarek, Barbara Matyja, Gabriela Itkowiak, Marta Bajsztok i Aleksandra Kozak. Natomiast odpowiedzialnym za śpiew i grę na organach jest nasz organista pan Jacek Kaźmierczak.